Pracownicy, którzy muszą odejść, mogą liczyć na wsparcie
W przypadku zwolnień monitorowanych, pracodawca jest zobowiązany uzgodnić z powiatowym urzędem pracy zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników.
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zwolnienie monitorowane (tzw. outplacement) oznacza rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w związku z którym są świadczone usługi rynku pracy dla pracowników będących w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego, a także zagrożonych wypowiedzeniem.
Określone korzyści
Instytucja zwolnienia monitorowanego ma na celu pomoc pracownikom, którzy tracą pracę z przyczyn przez siebie niezawinionych i umożliwienie im jak najszybszego znalezienia nowego zatrudnienia u innego pracodawcy. Pomoc udzielana pracownikom w ramach zwolnień monitorowanych może jednak przynieść korzyści także pracodawcom – w szczególności poprawić ich wizerunek na rynku pracy czy zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa pracownikom, którzy pozostają w firmie.
Ze zwolnieniem monitorowanym mamy do czynienia tylko w przypadku, gdy do rozwiązania stosunku pracy dochodzi z „przyczyn dotyczących zakładu pracy". Za rozwiązanie stosunku pracy (lub stosunku służbowego) z takich przyczyn uważa się:
- rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta